Hafele Tarihçesi

 • Her şey nasıl başladı

  1923 - 1944

 • Yeniden kuruluş

  1945 - 1959

 • Modern zamanlar

  1960 - 1979

 • Büyüme

  1980 - 1999

 • Günümüzde Häfele

  2000 - günümüz

Nagold’daki mağaza 1930
Şirket kurucusu Adolf Häfele
1923

Kuruluş

Häfele’nin kuruluşu, derin siyasi ve sosyal değişimlerin yaşandığı bir zamana denk gelmiştir. Weimar Cumhuriyeti kurulalı henüz birkaç yıl olmuştu; birinci dünya savaşının etkileri ise hala her yerde hissedilebiliyordu.

1923’te, Almanya’da enflasyon zirveye ulaştığında, genç Adolf Häfele ile Hermann Funk, kaderlerini ellerine aldılar. 1 Aralık’ta Aulendorf, Württemberg’de nalbur dükkanı için “Nalbur ve alet endüstrisi ürünleri” dükkanını açtılar.

Adolf Häfele ve çalışanları, Nagold’daki Häfele dükkanının önünde
1927

Nagold’a taşınma

Genç firma, marangoz ve doğramacıya duyulan talep konusunda uzmanlaştı ve Nagold’dan sonra o zamanki Württemberg mobilya üretim merkezine taşındı.

Adolf Häfele çevresindeki marangozları ve mobilya fabrikalarını gezdi, müşterilerin adlarını ve taleplerini not aldı ve böylece ilk bölgesel ağını oluşturdu.

Häfele’nin ilkelerinin bugün de halen önemli bir anlamı var: Birebir iletişim, uzmanlık ve konu bilgisi, güvenilirlik ve ihtiyaca uygun, hızlı teslimat.

1930

Başarılı kuruluş yılları

Adolf Häfele ilk toptancı deposunu kurdu ve sevkıyatı organize etti. Yenilikçi ürünler ve mükemmel hizmetle zamanının çok ötesindeydi ve böylece birçok müşteri kazandı.

Häfele fuar standı Straßburg 1933
1933

İlk ihracatlar

1933 yılında Häfele, ilk defa yurt dışında bir fuara katıldı ve Straßburg’da “yatak odaları ve mutfaklar için mobilya bağlantı elemanlarını” tanıttı.

Fuar standının tasarımı için genç şirket, “Altın Madalya” ödülünü kazandı. Bağlantı elemanlarının komşu ülkelere ihracatı da yavaş yavaş başlıyordu.

Häfele, yurt içindeki ve yurt dışındaki müşterileri ziyaret eden çok sayıda ticari temsilciyi bünyesinde barındırıyordu.

İlk Häfele mobilya bağlantı elemanları kataloğu
1939

İlk katalog

İlk mobilya bağlantı elemanları kataloğu 20.000 adet baskıyla 1939 yılında basıldı. Katalog, yurt içinde ve yurt dışında dağıtıldı ve böylece Häfele ürünlerinin uluslararası dağıtımının temelini atılmış oldu.

Başlıktaki simge, bir dünya küresini gösteriyordu ve hızla büyüyen şirketin marka işareti haline geldi.  

Freudenstädter Straße 70, Nagold adresindeki Häfele işletme binası
1945

Yeniden başlangıç

Adolf Häfele, şirketini güvenli ve büyük ölçüde hasarsız bir şekilde ikinci dünya savaşının olumsuz etkilerine maruz kalmadan ayakta tutmayı başardı. Savaşın sonunda ülkedeki kıtlık hat safhadaydı. Diğer yandan ülkenin yeniden inşası, bağlantı elemanları ve marangoz ihtiyacında yoğun bir talep oluşturuyordu. Kısa sürede işler tekrar yükselişe geçti. Şubat 1946’da Häfele’nin yeğeni Walther Thierer şirkette görev almaya başladı.

1948

25 yıllık Häfele

Ekim 1948’de Häfele, 25. yılını kutladı. O sırada şirket çok iyi bir pozisyondaydı; şirkette toplam 29 kişi istihdam ediliyordu ve ciro neredeyse iki milyon Alman Mark’ını buluyordu.

Walter Thierer
1949

Şirket yönetiminde değişiklik

Şirket kurucusu Adolf Häfele, ikinci dünya savaşı bittikten sadece dört yıl sonra, 1949 yılında vefat etti. Yeniden inşanın ortasında, 26 yaşındaki yeğeni Walther Thierer sorumluluğu üstlendi ve bunu yaparken Häfele ve Thierer ailelerinin hissedarları tarafından desteklendi.

1950 yılındaki büyük yangından sonra seyyar satış
1950

Modernliğe geçişin yapı taşı

1950 yılı bir faciayla başlamış olsa da, sonu iyi bitti. Yılbaşı gecesinde çıkan bir yangın, şirket binasını harap etti. Ancak Walther Thierer hızlı davrandı. Önce bir seyyar satış, bu sıkıntılı durumun atlatılmasını sağladı ve işler geçici olarak kurulan kulübelerde yeniden başladı. Aynı anda Nagold’da şimdiki genel merkezin temeli atıldı. 2.500 metrekarelik bir işletme alanında büroları ve mal depoları ile yeni bir yapı kuruldu.

Mobilya dönüşümleri için özel bağlantı elemanlarının ve pirinç ızgaraların üretimi
1954

Üretime geçiş

Nisan 1954’te Häfele, kendi kontrolünde mobilya süslemeleri için özel bağlantı elemanlarının ve pirinç ızgaraların üretimine başladı. Ürünlere olan talep, kısa sürede o derece büyüdü ki, üretim alanının çok kez genişletilmesi gerekti.

Nagold’daki sevkıyat merkezi 1974
Kreuzlingen’de ilk yurt dışı şubesi kuruldu
1960

Yurt dışına açılma

İkinci dünya savaşından sonraki büyük ekonomik kalkınma yıllarında Häfele ilk başlarda öncelikle yurt içi pazarına hitap etti.

Ancak yurt dışında ne zaman tekrar aktif olunacağı sadece zaman meselesiydi. Häfele, 1960’lı yılların yurt dışına açılma furyasından yararlandı ve 1964’te İsviçre’de ilk yurt dışı şubesini açtı.

Häfele sergi otobüsü
1966

Häfele sergi otobüsü

Nagold’da ihracat departmanı kuruldu ve Häfele France GmbH & Co. ile Fransa için kendi dağıtım şirketi kuruldu.

Nagold’lu öncülerin yolculuk faaliyeti gitgide daha da büyüdü ve ilk gezici Häfele sergisi yola çıktı. Otobüs, sonraki yıllarda da yurt dışındaki fuar standı olarak kullanıldı.

Häfele Genel Katoloğu
1971

Häfele Genel Katoloğu

Dünya çapında mobilya bağlantı elemanları başvuru kaynağı olan “Häfele Genel Katoloğu” ilk kez çıktı.

“Häfele Genel Katoloğu”, yalnızca 25.000’den fazla ürünü satışa sunmakla kalmıyor, aynı zamanda ayrıntılı çizimler ve montaj talimatlarıyla yardımcı oluyor. Yani sadece bir başvuru kılavuzu değil, aynı zamanda öğretici bir eser.

1972

Deniz aşırı ülkelerde

Büyük bir sergi otobüsü ABD mobilya merkezlerinden geçerek 12.000 mil yol kat etti. Bununla birlikte, Häfele’nin Birleşik Devletler’deki başarı hikayesi başladı. 1973’te Häfele America Co. kuruldu.

Diğer ülkelerde de mobil sergiler başarıyla gezdi ve sık sık yeni bir pazara girişte ilk adımı teşkil etti. Henüz 70’li yılların başında Häfele yüzde 40’lık bir ihracat oranına ulaştı ve günümüzde ihracat ülkesi Almanya’nın öncü ve kurucu şirketleri arasındaki yerini aldı.

“Der Große Häfele”nin İngilizce, Fransızca Ve İspanyolca ilk baskıları
1973

The Complete Häfele

“Häfele Genel Katoloğu”, İngilizcede “The Complete Häfele”, Fransızcada “Le Grand Häfele” ve İspanyolcada “El Gran Häfele” olarak mevcuttur.

Bugün bağlantı elemanları tekniği için bu kapsamlı başvuru kaynağını, yirmi dördü aşkın dilde ve çeşitli hedef gruplarına yönelik ve ülkelere özel baskılarda bulabilirsiniz.

Nagold’daki sevkıyat merkezi
1974

Kendi ürünlerimizi geliştirmeye başlıyoruz

Häfele kendi ürün geliştirme departmanını kurdu. Kısa sürede şirket, yenilikçi bağlantı elemanlarıyla adından bahsettirdi ve kalıcı çözümleriyle mobilya yapımındaki etkisinin uzun vadeli olmasını sağladı.

Aynı yıl, Nagold’daki sevkıyat merkezi hizmete geçti ve Häfele lojistik hizmetlerinin temelini teşkil etti. Yüksek raflı depolar ve raylı sipariş toplama sistemi ile Häfele henüz o zamanlar daha hızlı ve daha güvenilir bir lojistik ortağıydı.

Ulusal Häfele satış bürolarının kurulması
Häfele Malezya şirket binası
1980

Yurt dışındaki diğer şubeler

Häfele, Büyük Britanya’da üçüncü yurt dışı şubesini açtı. Sonra ardı ardına şubeler açıldı: Avustralya, Kanada, Fransa, İtalya, İrlanda, Hollanda, Singapur, Yeni Zelanda, Malezya, Japonya… Tam anlamıyla bir kuruluş patlaması yaşandı.

Bugün, Häfele’nin en azından kendi şubesi veya bir satış bürosu ile temsil edilmediği hiçbir kıta yoktur.

Hans Nock
1982

Kalıcı değerler

60’lı yıllardan beri Nagold’da ihracat müdürü olarak görev yapan Hans Nock, 1982 yılında şirket yönetimine geçti ve Häfele’nin yurt dışı işlerinin beyni oldu. Ciddiyet ve aile şirketinin verdiği güç büyümeyi beraberinde getirdi. İhracat oranı yüzde 70’e çıktı.

Bağlantı sistemi Minifix
1983

Minifix

Müşterilerinin ihtiyaçlarını tam olarak bildiği için Häfele, birçok durumda sorunları çözüyor. Örneğin Häfele’nin icat ettiği merkezi bilye prensibi yardımıyla günümüze kadar dünya çapında başarı yakalayan bağlantı sistemi Minifix geliştirildi. İşlenmiş Minifix, alanında devrim yarattı ve yeni oluşan hazır mobilya sektörünün gelişmesini hızlandırdı.

Häfele’nin kendi üretim tesisi Häfele Berlin’de günümüzde 30 farklı türü ile 500 milyon adet Minifix üretiliyor.

Häfele’nin Kaltenkirchen satış bürosu
1985

Ulusal satış bürolarının kurulması

Häfele, daha işin başından beri müşteriye yakın olmaya önem vermiştir. Ortakları yerinde ziyaret ve bireysel irtibat, şirket kültürünün ayrılmaz bir bileşenidir. 1985 yılından itibaren ayrıca Almanya’da satış bürolarının kurulmasına yatırım yapılmaktadır. Şirket felsefemiz, müşteriye giden daha kısa yollar, daha küçük satış birimleri ve kişisel irtibattır. Entegre sergi salonları, satış bürolarına ziyaretleri ilgi çekici kılmakta ve müşterilerden çok beğeni toplamaktadır.

Nagold’daki Häfele Genel Merkezi
1996

Häfele Nagold’un genişletilmesi

Nagold’daki genel müdürlük de genişletildi. Hemen yanındaki 5.000 metrekare büyüklüğündeki bir arazide Häfele, Adolf-Häfele-Straße 1 adresinde yeni bir yapı kurdu.

Ödüllü binada, bugün büyük ve modern bir sergi salonu, konferans salonları, bürolar, bilgi işlem merkezi ve bir Ar-Ge atölyesi bulunur. Merkezde şirketin stratejileri geliştirilir, ürün yelpazesi belirlenir ve belgelenir. Burada bilgi teknolojileri merkezi bulunur ve dünyadaki tüm satış organizasyonları idare edilir.

Häfele Arjantin
1997

Latin Amerika

Kuruluş dalgası bütün Amerika kıtasına yayıldı. Başlangıç, Meksika’daki bir şubeyle 1997 yılında gerçekleştirildi. Bunu 1998’de Brezilya, 1999’da da Arjantin izledi.

Nagold’daki Häfele şirket merkezi
2002

Çin ve Doğu Avrupa

90’lı yılların sonunda ve yeni bin yılın başında Batı Avrupa haritasında Häfele’nin bulunmadığı son bölgelere de girilirken, şirket rotasını Doğu Avrupa’ya ve Çin’e çevirdi. 2002 yılında Häfele, Polonya’da, Doğu Avrupa’daki ilk kardeş şirketini kurdu. Bunu 2005’te Türkiye ve Çin, 2009’da Romanya ve 2010’da da Kazakistan, Sırbistan ve Çek Cumhuriyeti izledi.

Sybille Thierer
2003

Modernliğe giden yolda cesaret

Walther Thierer’in kızı Sibylle Thierer, üçüncü nesil olarak yeni bin yılın başında sorumluluğu üstlendi.

Şirketin modernliğe giden yolunu açtı ve tüm kararlarda her zaman daha güçlü bir şekilde yenilikçi fikir ve ürünlerin kullanılması konusunda odak noktası oluşturdu.

Häfele 360° proje hizmeti
2006

360° proje hizmeti

Häfele’nin mimarlar, yatırımcılar ve inşaat sahipleriyle yapılan işlerdeki artan başarısının temelini 2006 yılından beri 360° proje hizmeti teşkil etmektedir. Bu hizmete, yapı ve proje tipi bağlantı elemanlarının üreticiden bağımsız temini, ticari ürün yelpazesi “Star Tec”, elektronik kilitleme sistemi “Dialock”, çeşitli planlama el kitapları ve Häfele proje yöneticisiyle uluslararası proje koordinasyonu dahildir.

Häfele Functionality
2007

Häfele Functionality

Häfele, pazarlama stratejisi “The Innovator of Functionality” ile yeni yollarda ilerlemeye başladı. “Functionality”, doğramacı ve marangozlara optimal işlevsellik sunan bir kalite onayıdır. Aynı yıl Nagold’da ilk “Functionality World” sergisi açıldı. İki yıl sonra, yenilikçi mobilya ve oturma fikirleri sunan “Häfele Home” dergisinin ilk sayısı çıktı. Dergi, tasarımcılara, mimarlara ve marangoz ve doğramacılara ilham veriyor.

Häfele Engineering
2011

Häfele Engineering

Yapı alanında 360° proje hizmetinden sonra Häfele, mobilya endüstrisindeki satışı da Häfele Engineering GmbH & Co KG’nin yeni kurulan uluslararası satış organizasyonuna bağladı. Bütün değer üretimi zinciri boyunca özellikle mobilya endüstrisinin beklentilerine odaklanıyor.

2013

Günümüzde Häfele

90 yılı aşan tecrübesiyle kocaman bir aile şirketi olan Häfele, mobilya ve yapı bağlantı elemanları ve elektronik kilitleme tekniği konusunda dünya çapında liderdir. Häfele, 37 kardeş şirketinde ve dünya çapındaki sayısız temsilciliklerinde 7.300 personel istihdam ediyor.

 • Her şey nasıl başladı

  1923 - 1944

 • Yeniden kuruluş

  1945 - 1959

 • Modern zamanlar

  1960 - 1979

 • Büyüme

  1980 - 1999

 • Günümüzde Häfele

  2000 - günümüz