“Geleceğin Şehirleri” Yolculuğuna Antalya’dan Devam

Hafele’nin de sponsorları arasında bulunduğu Modern Şehircilik ve Kentsel Dönüşüm Zirvesi Antalya’da gerçekleşti, modern şehirler bu kez Antalya için masaya yatırıldı…

Dünya Gazetesi ile CNBC-E önderliğinde, Antalya Belediye Başkanlığı ve Emlak GYO’nun katkıları ve Rönesans Gayrimenkul Yatırım, Hafele, Franke ve Yıldız Entegre işbirliği ile düzenlenen “Modern Şehircilik ve Kentsel Dönüşüm” zirvesinin ikincisi 13Mayıs’ta Antalya’da gerçekleşti.

İş alanları, sosyal hayat, sağlık tesisleri, eğitim kurumları ve ekonominin can damarları... Tüm bunlar şehirlerde konumlanırken, kırsal dünyadan kente göçüşün son 20 yılda kazandığı hız kimseyi şaşırtmıyor. Peki, şehirler sürekli kalabalıklaşırken, kent yaşamı bu büyümeden nasıl etkileniyor? Yaşam ve buna bağlı olarak kent insanının mutluluğu azalıyor mu? Enerji, gıda ve benzeri kaynaklar önümüzdeki dönemde de yetecek mi? Sürekli yeni binaların yapılması, şehir planlamasını zorunlu kılıyor mu?

İşte tüm bu sorular 13 Mayıs’ta ikincisi gerçekleştirilen “Modern Şehircilik ve Kentsel Dönüşüm” zirvesinde masaya yatırıldı. Türkiye’de kentsel dönüşüm ve modern şehirlerin en büyük buluşması olarak adlandırılan bu zirvenin ikincisinin ev sahipliğini Antalya üstlendi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı’nın himayesinde gerçekleşen “Modern Şehircilik ve Kentsel Dönüşüm Zirvesi”nin kentsel dönüşüm ve modern şehirlerin en büyük buluşması olarak adlandırılmasının nedenlerinden birisi de, kamu, yerel yönetim, özel sektör ve medya temsilcilerini bir araya getirmesi. Zirve, sürdürülebilir kalkınma ve sağlıklı bir kentsel dönüşüm için devlet-yerel yönetim-özel sektör işbirliğinin önemini ön plana çıkarmayı başardı.

İlki 26 Şubat’ta Adana’da gerçekleştirilen ve kentsel dönüşüm süreçleri ile yatırım fırsatlarının tartışıldığı zirvede bu kez odakta “Geleceğin akıllı şehirleri” yer aldı. “Sürdürülebilir ve ekolojik şehirler nasıl yaratılır?” sorusunu ele alan panellerde, yerel yönetimler çözüm örneklerini masaya yatırırken, firmalar bu konudaki çalışmalarını ve geleceğe yönelik projelerini paylaşma imkanı yakaladı.

Özgün iş modelleri ile sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada fark yaratmaya devam eden Hafele Türkiye’nin Genel Müdürü Hilmi Uytun, kentsel dönüşümün hız kazandığına dikkat çekerken “İnsan ve mekanın birleştiği noktada, estetik, tasarım, teknoloji ve yenilikçilik odaklı çözümler üretiyoruz” diye vurguladı.

“Modern Şehircilik ve Kentsel Dönüşüm Zirvesi”nin Antalya’dan sonraki adresi Bursa olacak. Türkiye’nin kentsel dönüşümünün mihenk taşı olmayı hedefleyen zirvenin dönem finali ise İstanbul’da…
Kentsel Donusum Zirvesi

htr-kentsel-donusum-zirvesi